Czym jest modlitwa – jak prawidłowo ją wykonać

Każda wierząca osoba zna formuły słynnych modlitw, takich jak „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i wiele innych. Te sprawdzają się zawsze podczas mszy świętych, a także innych ceremonii. Jednak osobista modlitwa wcale nie musi polegać na utartych schematach, ponieważ nie o to w niej chodzi. Jak się modlić skutecznie?

Czym jest modlitwa?

Modlitwa jest swego rodzaju rozmową z Bogiem. Nie polega ona jednak wyłącznie na przekazie werbalnym, ale przede wszystkim na połączeniu duszy z Chrystusem. Dawna definicja mówi, że jest to wzniesienie umysłu i serca do Chrystusa. Podczas modlitwy wyznaje się swoje grzechy, przeprasza Boga, wielbi Go i chwali, dziękuje i prosi.

Jak się modlić?

Sam Jezus o modlitwie mówił, że powinno się ją wykonywać jak najczęściej i nigdy nie przestawać. Mogłoby się wydawać, że medytacja to wymysł dalekowschodnich kultur, jednak modlitwa jest niczym innym, jak rodzajem swego rodzaju medytacji. Powinno się do niej podejść więc odpowiednio. Szczególnie ważne jest wyciszenie, ponieważ nic nie powinno podczas modłów rozpraszać.
Wspominane wcześniej formuły są oczywiście dobre, jeżeli człowiek odmawia je szczerze. Niestety, często zdarza się, że skupienie zastępuje codzienna rutyna. Formuły są jednak wyłącznie wskazówką do tego, jak się modlić. Podniosłe, wręcz poetyckie słowa nie są zawsze skuteczne, ponieważ jak bardzo wyrafinowane by nie były, często nie budują z Bogiem bliskiej relacji. Nie ważna jest bowiem forma, ale przekaz. Wyznanie Chrystusowi swoich win i podziękowanie za dobro spotkane na swojej drodze oraz prośby o pomoc w zupełności wystarczą. Mogą być ubrane w najprostsze słowa, nawet niepoprawne. Jeżeli modlitwa jest szczera, to Bóg ją doceni i to bardziej, niż „odklepane” formułki.

Nigdy nie powinno się także szukać wymówek, np. „jestem zmęczony, pomodlę się jutro”. Bóg doskonale wie, że jesteś zmęczony, źle się czujesz, nie masz dobrego nastroju, ale On to wszystko rozumie i zawsze wysłucha. Regularność jest ważna, ponieważ Chrystus podobnie tęskni za rozmową z Tobą, jak Ty z Nim. Oczywiście, jeżeli zmęczenie oznaczałoby zmuszenie się do modlenia, to znacznie lepiej jest porozmawiać z Bogiem o poranku. By uniknąć utartych schematów można modlitwę zacząć od „Cześć Tato” lub „Witaj Przyjacielu”, a następnie opowiedzieć o swoich przemyśleniach.

Powinno się też nauczyć reagować modlitwą na pewne rzeczy. Kiedy się boisz, powiedz o tym Jezusowi, nie czekaj do wieczornej rutyny. Podobnie, kiedy zdarzyło się coś naprawdę dobrego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zatrzymać się na moment i podziękować. Należy także zrozumieć, że niektóre sprawy wcale nie są tak nieprzyjemne. Co prawda dziecko może męczyć i denerwować matkę, ale nadal powinna ona podziękować za to, że Pan dał jej te dzieci. Modlitwa może mieć miejsce nawet bez słów. Różne rodzaje modlitwy, w tym także kontemplację, propaguje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej. Nie trzeba mówić, można za to słuchać, ponieważ każda myśl o Bogu zbliża do niego.

Dobrym miejscem na to jest kościół pomiędzy mszami. Jest to nic innego jak medytacja!

Kopiowanie treści zabronione ©