Stowarzyszenie oraz Instytut Ks. Piotra Skargi

Na patrona dla Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, jak również dla powołanej przy nim w 2001 r.  Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej wybrano wielkiego Polaka – Kapłana i Patriotę, Ks. Piotra Skargę. Ksiądz Piotr Skarga, niegdyś jedna z najbardziej znanych Polakom postaci z ich ojczystej historii. U progu XXI wieku został – jakby – celowo zapomniany, jako symbol niemodnego już patriotyzmu i nieugiętości w obronie kościoła. To właśnie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi swą działowością na nowo wskrzesiło zainteresowanie osobą swojego patrona. Rok 2012, jubileusz 400-set lecia śmierci wielkiego kapłana został ogłoszony przez Sejm rokiem skargowskim. Czy podobną skalę uzyskają uroczystości planowane na rok 2022?

Dziś kiedy proces rewolucji antychrześcijańskiej osiąga swoje wyżyny a Kościół próbuje się wyrugować z życia społecznego i politycznego, ksiądz Piotr Skarga jest tą postacią, która w sposób najpełniejszy pokazuje nam, jaka powinna być rola katolików w państwie i dlaczego tak ważna jest rola Kościoła w życiu społecznym i politycznym – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, Sławomir Skiba.

Jak podkreślają założyciele Stowarzyszenia (którzy po dziś dzień wchodzą w skład zarządu), jego celem jest obrona zasad moralnych w życiu społecznym i kulturalnym. Aby to czynić skutecznie konieczne jest istnienie silnych katolickich mediów. Już od 2008 roku za sprawą działań wydawniczych i szeroko zakrojonych kampanii społecznych Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej ukazywał się  dwumiesięcznik „Polonia Christiana”, którego program wyznaczają zagrożone dziś fundamenty tradycji chrześcijańskiej: tradycja, rodzina i własność. Dwumiesięcznik „Polonia Christiana” to magazyn skierowany do elit, a ściśle rzecz biorąc do intelektualistów oraz do młodzieży, którą ma on  formować. Obecnie wydawcą pisma jest Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

Jeżeli bierzemy pod uwagę cały kontekst mediów w Polsce w głównej mierze mamy do czynienia z promocją liberalizmu czy postmodernizmu. „Polonia” wbija się w ten kontekst w zupełnie innym modelem. Nawet jeśli są tam prezentowane treści z dziedziny sztuki, to jest to nawiązanie do klasycznego jej rozumienia a nie do antysztuki. Jeśli się widzi życie gospodarcze to w pewnym ładzie moralnym. Jeśli mamy do czynienia z wizją polityki to też w tym klasycznym rozumieniu. I to wydaje mi się najbardziej wartościowe ponieważ mamy tutaj do czynienia z silnym nawiązaniem do tradycji i historii, przez co można zobaczyć współczesną Polskę taką jaką jest – mówi profesor Mieczysław Ryba, który często współpracuję z dwumiesięcznikiem „Polonia Christiana”.

stowarzyszenie kultury chrześcijańskiej

Jest to po prostu pismo, które z przyjemnością bierze się do ręki. Każdy numer zawiera spory album arcydzieł malarstwa, rzeźby, architektury, a więc jest w zasadzie czymś w 2 w 1. Ważka treść i album na półkę w bibliotece, co jest bardzo cennym atutem – wtóruje im profesor Jacek Bartyzel z Torunia.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi swoją działalność również za pomocą internetu. Na strona Instytutu takich jak www.piotrskarga.pl czy www.fatima.pl można znaleźć bardzo wiele ciekawych informacji o dziełach podejmowanych przez to środowisko oraz o wydarzeniach związanych z realizacją głównej misji budzenia sumień Polaków.

Organizacje skupione wokół osoby Sługi Bożego ks. Piotra Skargi działają również na płaszczyźnie mediów internetowych. To również wydawcy niezwykle popularnego portalu PCh24.pl. Od 2012 dzięki Przyjaciołom i Darczyńcą portal PCh24.pl skutecznie przeciwstawia się relatywizacji prawdy oraz fałszywej propagandzie lewicowego lobby. Portal PCh24.pl, to nie tylko serwis informacyjny. To również internetowa działalność wydawnicza, internetowa telewizja oraz pełnometrażowe produkcje filmowe.  To właśnie wsparcie Przyjaciół i Darczyńców Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej pozwala portalowi PCh24.pl na luksus niezależności. Dzięki temu może on przekazywać nieskrępowaną więzami politycznej poprawności prawdę, poruszać tematy, których inni woleli by unikać, tworzyć dzieła zgodne z zasadami PRAWDY, DOBRA, PIĘKNA, nie martwiąc się o ich komercyjny sukces, tworząc swoje dzieła zgodnie z własnymi sumieniami.

Kopiowanie treści zabronione ©